:: Reklama portale
:: Redakcija

Klaipėdos įmonės
Orai Klaipedoje
Šios dienos vardadieniai:
Dienos patarlė
Dienos horoskopas | Sapno paaiškinimas

moki-mokescius

Degalų kainos

Iššūkis pradėti verslą – kodėl verta?

„Nusprendę kurti verslą, jūs turite nebijoti rizikuoti viskuo: draugyste, meile, laisvalaikiu, sveikata, ir, žinoma, pinigais. Nuo šiol naujasis jūsų sutuoktinis – verslo partneris“,- perspėja jaunasis verslininkas S. Banys. Klaipėdos krašto informacinis portalas "Klaipėdos.info" (www.klaipedos.info) klausia: o jūs ar esate pasirengę atsiduoti verslo pasauliui?

Atsakyti į šį klausimą nėra lengva – tam reikia žinių ir patirties. Uostamiesčio jaunimui pagalbos ranką ištiesė Klaipėdos mokslo ir technologijų parkas, surengęs seminarą „Jaunimo verslumo diena: įgyvendink savo įdėją“. Apsilankiusieji gavo ne tik didžiulę dozę informacijos apie verslo kūrimo subtilybes, bet taip pat galėjo priimti iššūkį – pasiūlyti originaliausią idėją įmonės kūrimui.

Seminaro metu patirtimi dalijosi daugybė sėkmingų verslininkų: UAB „Selerta“ ir dovanumanija.lt portalo savininkas Mindaugas Budrys, UAB „Geosmart“ vadovai Simas Banys ir Artūras Bogdanovas, VŠĮ „Jaunimo iniciatyva“ direktorius Mindaugas Busila, e-komercijos ir marketingo internete kompanijos „Emotion“ vadovas Raimondas Nausėda bei iš Indijos į Lietuvą atvykęs ir įsikūręs Klaipėdoje internetinės prekybos kompanijos UAB „Idea Fusion“ savininkas Lord Brar. 

Seminaro dalyviai turėjo progą ne tik sužinoti apie sėkmingo verslo paslaptis, bet ir sudalyvauti verslo idėjos įgyvendinimo praktiniuose mokymuose – juos vedė Klaipėdos apskrities darbdavių asociacijos vadovas Aras Mileška.

Verslas kuriamas ne pinigų, o idėjos pagrindu

Seminaro metu sėkmės istorijomis pasidalinę verslininkai pripažino, kad verslas kuriamas ne pinigų, o idėjos pagrindu: „Nuo ko prasideda verslas? Nuo idėjos. Gali turėti maišą pinigų, bet jeigu neturėsi idėjos – tie pinigai išnyks kaip oras. Pinigai atsiranda iš idėjos pardavimo investuotojams, fondams, klientui. Svarbiausia yra didelis tikėjimas tuo, ką darai. Neužtenka net 100 proc. tikėjimo, reikia 200 proc., nes, nusprendęs „veltis“ į verslą, tu rizikuoji viskuo“,- tikino UAB „Geosmart“ vadovas Simas Banys.

Verslininkai, kaip vieną sėkmės garantijų, akcentavo vadovo sugebėjimą suburti gerai dirbančią komandą. „Žmones reikia motyvuoti, dirbti su jos nariais - jie turi tapti tavo gerais draugais“,- kalbėjo praeitų metų „Verslauk“ projekto nugalėtojas Mindaugas Budrys. Jam antrino S. Banys :“Nieko neišvystysi be geros komandos, nes verslas prasideda nuo žmonių - ne nuo daiktų. Priimdami darbuotojus mes atkreipiame dėmesį ne tik į jų profesines savybes, bet ir į charakterį – jie turi būti jauni, veržlūs, turėti inovatyvų mąstymą. Po vieną pirštą mes nesame stiprūs, bet sudarydami kumštį - galime viską.“

Turint idėją bei subūrus tinkamą komandą, prasideda klientų paieška. S. Banys ragino dirbti kliento labui: „Klientas yra pirmoje vietoje. Bet ką planuodami, būkite geri – visada pradėkite nuo kliento. Ne nuo savęs. Galvokite, ko klientui trūksta, ką jam galite duoti – ir jis grįš pas jus.“ M. Budrys jauniesiems verslininkams netgi patarė mylėti klientą kaip savo artimą žmogų.

Seminaro metu VŠĮ „Jaunimo iniciatyva“ direktorius Mindaugas Busila pristatė „Verslauk“ projektą, kuris vyksta jau septintus metus. Per tą laiką padėta įkurti 57 verslus – daugiau nei 150 darbo vietų. Kalbėdamas apie sėkmingą verslą, M. Busilia pristatė verslo formulę, kuri atrodo taip: nupirkti avį ir parduoti elnią. „Kitaip galima pasakyti: nupirkti daiktą, sukurti jam pridėtinę vertę ir jį parduoti. Kiekvienas verslas yra sukurtas šiuo pagrindu“,- aiškino projekto „Verslauk“ vadovas.

M. Busila taip pat pristatė verslo grandinę: gamyba – pardavimai – tikslas (pelnas). „Svarbiausias yra tikslas, o didžiausia klaida - rūpintis gamyba, bet negalvoti apie pardavimus. Kiti verslininkai taip pat daro klaidą - rūpinasi pardavimais, bet gamina nekokybiškus produktus“,- dėstė VŠĮ „Jaunimo iniciatyva“ direktorius.

Šiandien jaunam žmogui pradėti savo verslą sąlygos itin geros

Verslininkas Mindaugas Budrys kalbėjo, jog išsakytomis mintimis jis tikisi įkvėpti, paskatinti potencialius jaunuosius verslininkus bent jau pabandyti. „Jeigu turi idėją ir jos nerealizuoji, ji tave graužia naktį. Tiesiog turi pabandyti. Niekas nežino – pavyks, nepavyks, bet nepabandęs juk ir nesužinosi. Atvykdamas čia aš norėjau parodyti, kad nei amžius, nei finansinė padėtis, nei kas nors kita nėra svarbu, jeigu tu pats labai nori. Šiandien jaunam žmogui pradėti savo verslą sąlygos yra itin geros. Ankščiau nebuvo nei verslo rėmimo fondų, nei socialinių projektų, nei kitų šaltinių, kur tu galėtum gauti pinigų. Buvo tik bankai, kurių kriterijus atitikdavo labai maža dalis pretenduojančiųjų. Šiandien tu gali verslą pradėti per keletą mėnesių – taip aš ir padariau“,- mintimis dalijosi M. Budrys.

Kalbėdamas apie charakterio savybes, reikalingas verslo kūrimui bei plėtojimui, VŠĮ „Jaunimo iniciatyva“ direktorius Mindaugas Busila išskyrė drąsą: „Reikia nebijoti daryti. Tiesiog imti ir įgyvendinti idėją. Kaip nebijoti nepasisekimo? Tiesiog numatyti blogiausią variantą. Jeigu važiuoji autobusu be bilieto, turi turėti rankoje pinigų baudai susimokėti. Jeigu nėra atsarginio plano – į verslą geriau įsilieti po truputį.“

Seminaro „Jaunimo verslumo diena: įgyvendink savo įdėją“ kulminacija – galimybė dalyviams patekti į „Verslauk“ projekto antrąjį etapą ir laimėti 5000 arba 10 000 litų idėjos įgyvendinimui bei patalpas biurui vieneriems metams. Dėl šio prizo varžėsi 7-ios komandos, per gana trumpą laiką privalėjusios sugalvoti originalią verslo idėją ir pristatyti ją komisijai. Žinoma, vien idėjos nepakako, reikėjo detaliai suplanuoti, kaip šią idėją įgyvendinti – deramai pasirinkti verslo nišą, apskaičiuoti investicines išlaidas, numatyti, kada jos atsipirks, apgalvoti, kokio kolektyvo prireiks verslo plėtrai.

Jaunimas neišmano Lietuvos mokesčių sistemos

Iššūkį priimti panoro ne tik studentai, bet ir moksleiviai. Dalyviams užduotis nebuvo lengva. „Labiausiai nustebino tai, kad jaunimas neišmano Lietuvos mokesčių sistemos. Verslo projektų įgyvendinimui paskaičiuotos išlaidos buvo neadekvačios esamai situacijai ir netgi gerokai nutolusios nuo realybės“,- pripažino vienas komisijos narių, „Emotion“ vadovas Raimondas Nausėda.

„Proto šturmo sesiją“ laimėjo vaikinų komanda „Husmusas“, pristačiusi natūraliomis trašomis prekiaujančios įmonės idėją. Šios komandos pergalę lėmė tai, kad vaikinai ne tik pasiūlė inovatyviausią idėją, bet ir geriausiai sugebėjo ją argumetuoti.

Kalbėdamas apie šio seminaro naudą potencialiems jauniesiems verslininkams, R. Nausėda pabrėžė, kad tai tik kruopelytė to, ką reikėtų daryti nuolatos: „Dalyviai labai praturtėjo turėdami galimybę susipažinti su investuotojų mąstymu, sužinoti, kokių dalykų jie reikalauja iš norinčiųjų kurti verslą. Jaunimas galėjo pajausti skonį to, ką gali daryti, o taip pat išmokti mąstyti globaliai. Buvau nustebintas to, kad per tokį trumpą laiką komandos sugalvojo tikrai įdomių idėjų“.

Živilė Radytė
„Klaipėdos.info” žurnalistė

Share/Save/Bookmark
 
Reklama
Reklama
Reklama

 

Reklaminis skydelis
Reklama
Reklama